رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار که در سالن جلسات این سازمان برگزار شد، گفت: برنامه‌های پرسش و پاسخ و شفاف ، با مردم و جامعه با حضور خبرنگاران که نماینده مردم و چشم بینایی مردم هستند‌ برگزار می‌شود.

به گزارش کرمانشاه آنلاین، نوربخش حاتمی اظهار کرد : استان کرمانشاه در بخش کشاورزی در جایگاه و شأن و مرتبه ای که باید داشته باشیم نیست. کرمانشاه بسیار با پتانسیل و داری نعمت های خدادادی زیاد است.

وی افزود : ۲ میلیون و ۵۰۰ هکتار جنگل در استان وجود دارد که باید از پتانسیل های آن استفاده مناسب و ویژه استفاده کرد. هم‌چنین ۹۵۰ هکتار زمین آبی و دیم داریم که فرصت بسیار مهمی است که باید از این استعداد بهره برداری کنیم.‌

حاتمی با اشاره به اینکه خبرنگاران در سه محور اصلی جهادکشاورزی استان این سازمان را یاری کنند، بیان کرد: استان کرمانشاه ۲ برابر میانگین کشور بارندگی داریم و داری اقیلم های بسیار متنوع و ارزشمند است.

وی با بیان اینکه نباید اشتغال استان اینگونه باشد، افزود: برنامه ای اشتغال در حوزه کشاورزی داریم که باید به جامعه استان و کشور معرفی شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: مهمترین اهداف ما بخش اقتصاد تولید کنندگان است که باید اقتصاد‌ و معیتش را تامین کنیم و شرایط لازم را برای استفاده از تکنولوژی های جدید و بروزرسانی شده ایجاد کنیم.

حاتمی گفت: نخود و زعفران بهترین محصولات استان است که باید آن را احیا کنیم. ‌

وی افزود: در کشت و تولید نخود رتبه اول در کشور داریم که باید به طور ویژه تری از آن استفاده و بهره برداری شود که موجب اشتغال فارق‌التحصیل های زیادی میشود‌. که باید به عنوان یک محصول استراتژیک از تولید، و ازش نخود استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه باید قیمت نخود بیشتر از قیمت فعلی شود گفت: نخود کاران هر ساله هزینه های آنها با خرج کردشان برابر می‌شود. مصرف متوسط نخود در استان ۵ کیلوگرم است که اگر نخود به کیلوی ۲۰ هزار تومان شود یک تحول بزرگ در استان رخ‌ خواهد داد.

وی گفت: زعفران استان بهترین و با کیفیت ترین محصول در سطح دنیا است که در سال گذشته صادر کنندگان تمام این محصول را هر کیلو گرم با قیمت ۱۴ الی ۱۵ میلیون خریداری کرده اند‌.

وی افزود: کشت و تولید زعفران موجب اشتغال زایی ۲۰۰ الی ۳۵۰ نفر در سال می‌شود که با مصرف بسیار پایین آب و با یک سال گشت تا ۷ سال بهره برداری خواهد شد.‌

وی با اشاره به اینکه تقویم جشنواره ای در استان ایجاد خواهد شد، گفت: جشنوار اسب کرد در ماهیدشت به زودی برگزار می‌شود.

حاتمی گفت: ۱۲ هزار فارق‌التحصیل در استان کرمانشاه وجود دارد که میتواند کشور را در حوزه های کشاورزی متحول کنند.‌ بیش از ۹۸ درصد کشاورزی جهان در استان کرمانشاه میتواند رشد کند.

وی افزود: سرانه مصرف کود و سم شیمیایی در استان کرمانشاه پایین تر از مصرف کشور است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری کرمانشاه آنلاین |