استاندار کرمانشاه: بازسازی مناطق زلزله زده روستایی در نیمه اول و شهری تا پایان سال ۹۸ به اتمام می رسد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به گزارش کرمانشاه آنلاین،  هوشنگ بازوند در ارتباط تصویری با تینر امشب درباره روند بازسازی گفت: ۱۰۴ هزار خانه در زلزله کرمانشاه آسیب دیده اند که از این تعداد ۶۷ هزار خانه تحت عنوان تعمیراتی نوع ۳ و ۲ بوده اند.
از این ۶۷ هزار خانه بیش از ۶۳ هزار واحد در قالب تعمیرات نوع ۱ و ۲ و ۳ به پایان رسیده است و ۲۶ هزار واحد در شهر و روستا به پایان رسیده است. در روستا روند بازسازی سرعت بشتری داشته است و ساخت و ساز در روستاها بالای ۹۰ درصد پیشرفت داشته است.
او افزود: در شهرها بازسازی و ساخت و ساز با روستا متفاوت است، سازمان نظام مهندسی باید بررسی کند و نظر بدهد شهرداری باید تایید کند ولی در مجموع روند بازسازی سرعت خوبی دارد و با وجود همه تنگناها دولت تمام تلاش خود را برای ساخت و ساز انجام داده است و در دادن اعتبارات کوتاهی نکرده است.
بازوند گفت: تلاش ما بر این بوده است که خانه ها به گونه ای مقاوم سازی شود که در زلزله های احتمالی از مقاومت بیشتری برخوردار باشد همانگونه که در زلزله آذر دیدیم که مقاومت ساختمان ها در برابر زلزله زیاد شده بود.
استاندار کرمانشاه در ادامه گفت: اگرچه بنیاد مسکن پایان سال ۹۷ را زمان اتمام بازسازی اعلام کرده است ولی تکمیل کار بازسازی ساخت و ساز مناطق زلزله زده احتمالا تا نیمه اول سال ۹۸ طول خواهد کشید.
بازوند گفت: در سه ماه اول سال ۹۸ کار بازسازی روستاها تمام خواهد شد و در مناطق شهری تا پایان سال ۹۸ برای تکمیل ساخت و سازها تکمیل خواهد شد.
او درباره گرانی مصالح گفت: تامین مصالح به عهده بنیاد مسکن است که البته همکاری های لازم انچام شده است و عمده مصالح ساختمانی که آهن و تیراهن بوده است به قیمت قبل از گرانی تهیه شده است. ۹۰ درصد سیمان مورد نیاز نیز آماده و تحویل شده است.
۵ میلیون تومان بلاعوض ۱۰ میلیون به تسهیلات در راستای کمک کردن به مردم برای خرید مصالح اضافه شده است.
ارائه تسهیلات به اندازه ای که تعهد ماست انجام شده است و تسهیلاتی نیز برای پیلوت ساختمان در نظر گرفته شد که تمامی تسهیلات پرداخت شده است.
استاندار کرمانشاه درباره تاثیر سرعت ساخت و ساز بر کیفیت ساخت و سازها گفت: وقتی ساخت و ساز ها در زلزله ۶ و ۴ دهم ریشتری ریشتری آذرماه کوچکترین ترکی برنداشت نشان دهنده عملکرد خوب ساخت و ساز هاست.
بازوند در ادامه گفت: در سرپل ذهاب پروانه برای ۶۸۰۰ واحد صادر شده بود که تخریب شده اند اما بعد از زلزله بیش از ۵ هزار واحد نیز پروانه ساخت اضافه صادر شده است.
با وجود ۲ هزار و ۵۰۰ خانوار مستاجر تصمیم گرفته ایم به ازای هر سه نفر ۱۵۰ متر و ۵۰ میلیون وام ساخت و ساز داده شود ، گزینه دیگر نیز عنوان شده است برای کسانی که تمایل دارند بتوانند واحدهای مازاد در شهرها را خریداری کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری کرمانشاه آنلاین |