معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه با ارائه گزارشی از روند اقدامات حوزه های امنیتی، سیاسی واجتماعی در استان تاکید کرد: مجموعه شاخص های اجتماعی، امنیتی و اقتصادی گویای حرکت استان در روند توسعه و توقف آسیب ها بوده است.

به گزارش کرمانشاه آنلاین؛  محمد ابراهیم الهی تبار در نشست با خبرنگاران و اصحاب رسانه های استان که دو ساعت و نیم به طول انجامید با تشریح وضعیت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استان و تقدیر از تلاش رسانه ها در انعکاس اخبار استان تصریح کرد: نگاه مجموعه مدیریت استان، نقش آفرینی رسانه ها در توسعه بوده و همواره از نقد استقبال نموده ایم.

وی گفت: رسانه ها اگر فعال نباشند نمی توان از جامعه انتظار پویایی و تحرک را داشت. ضروری است که  سمت و سوی فضای استان با اراده جمعی به سمت توسعه حرکت داده شود. می طلبد که رسانه ها در هر حرکتی ابتدا همخوانی آن با منافع و مصالح استان را بسنجند و این مهمی است که توجه همه اقشار را می خواهد.

وی ادامه داد: سال ۹۷، مصادف با ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی و تلاش متقابلانه دشمن بود. سالی بود که نام سلطه به دنبال منافع خود علیه نظام اسلامی تلاش گسترده ای در سه حوزه فشار و تحریم اقتصادی، جنگ روانی و تلاش برای ایجاد ناآرامی ها انجام داد. در این سال آمریکا از برجام خارج شد. با وجود این، مردم ایران توانستند بر مشکلات فائق شوند و وعده های تابستان داغ، آغاز تحریم ها با ۱۳ آبان ، اول ژانویه و تلخ کردن طعم شیرین چهل سالگی انقلاب هیچ کدام تحقق نیافت.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه تصریح کرد: حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال، دو پیام مهم را در درون و بیرون به همراه داشت. پیام مردم به درون، انسجام و استمرار حمایت از مسئولان و دولت به عنوان خط مقدم جبهه نبرد با تحریم های دشمن بود. پیام به بیرون نیز ایستادگی و تداوم وفاداری به نظام و انقلاب اسلامی بود.

الهی تبار خاطرنشان ساخت: سال ۹۷ در استان کرمانشاه در حالی شروع شد که دولت درگیر مساله مهم زلزله بود. به ازعان مسئولان و کارشناسان، مدیریت ارشد استان  توانست کارنامه قابل قبولی را ارائه کند. هر چند که بازسازی ها ادامه داشته و قرار بر این است که تا خرداد ماه سال آینده کار بازسازی در روستاها به پایان برسد و در شهرها نیز پایان سال ۹۸ موعد گذاشته شده است. در حال حاضر ۲۵ هزار واحد بازسازی شده و بیش از ۶۱ هزار واحد مرمت شده اند.

وی بیان داشت: در زلزله کرمانشاه،  علیرغم رویداد این حادثه در مناطق مرزی و همسایگی استان با استانهای آلوده کشور همسایه، با اشراف اطلاعاتی که در منطقه و حضور موثر نیروهای نظامی و امنیتی ما کمترین معضل را شاهد بودیم. در حوزه وقوع جرائم نیز علیرغم تخریب ۱۰۴ واحد و فراهم شدن زمینه برای افزایش جرائم، با تدابیر و حضور موثر همه نیروها توانستیم منطقه را کنترل کنیم ودر سایر شاخص های امنیتی نیز توانستیم سربلند بیرون بیاییم. نیروهای امنیتی همچنین توانستند مانع از حرکات ایذایی برخی افراد در منطقه شوند. همچنین با وجود تردد مداوم مسئولان کشوری در مناطق زلزله زده، از رئیس جمهور گرفته تا وزرا و دیگر مدیران دستگاههای کلان به خوبی امنیت منطقه تامین شد.

وی گفت: در حوزه مسائل بهداشتی و درمانی، به لحاظ اینکه زیرساخت ها از بین رفته بود، خطر بروز و شیوع بیمارهای بومی از جمله سالک وجود داشت. با تقسیم کاری که انجام شد بیش از ۹۰۰ کیلومتر از مناطق زلزله سم پاشی شد و مسائل بهداشتی به طوری کنترل شد که شاخص ها حتی نسبت به قبل از زلزله نیز بهبود یافت. بیماری سالک از ۵۶ مورد به ۸ مورد رسید. در حالی که سال ۹۷ گرم ترین سال استان بود با اقداماتی که در مجموعه وزارت بهداشت و وزیر سابق شد شاهد موفقیت عملکردها بودیم.

الهی تبار اظهار داشت: در حوزه مسائل روحی و روانی با وجود اینکه بیش از ۶ هزار پس لرزه در مناطق زلزله زده وجود داشته اما با مداخلات تاثیرگذاری که انجام شد نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر غربالگری شدند و روی ۲۲ هزار نفر کار مداخله گری صورت گرفت. روی حدود ۶ هزار نفر نیز اقدامات درمانی انجام شد و با این عملکرد توانستیم رفتارهای پرخطر را که می توانست به چالش تبدیل شوند کنترل کنیم. در این موضوع سازمان های مردم نهاد، نقش و حضور موثری داشتند.

وی افزود: با همراهی و همکاری مردم در مناطق زلزله زده توانستیم الگوی جدیدی در کنترل رفتارهای پر خطر را با استفاده از دانش و تجربه ثبت کنیم. این اقدامات البته با محوریت سازمان بهزیستی ادامه پیدا خواهد کرد چرا که مسائل روحی و روانی به یکسال ختم نمی شود.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه گفت: توجه به مسائل اجتماعی یکی از کارهای بزرگ دولت تدبیرو امید بود.

محمد ابراهیم الهی تبار در نشست خبری افزود: در استان کرمانشاه تلاش بیشتری روی این موضوع صورت گرفته است. در بحث حاشیه نشینی، ۱۳ محله کرمانشاه تحث پوشش دفاتر تسهیلگری قرار دارند و به دنبال ایجاد ۴ دفتر دیگر در استان هستیم ومحوریت مطلوبی در ایجاد دفاتر تسهیلگری ایجاد شده است.

وی بیان داشت: نرخ کاهش طلاق در استان کرمانشاه در سال ۹۶ ۷/۱ درصد بوده که در ۹ ماهه نخست سال ۹۷ به ۱۳ درصد رسیده است. برای کاهش آمار طلاق، آموزشهایی قبل، حین و پس از ازدواج پیش بینی شده که طرح آموزشهای ۶ ساعته حین ازدواج از جمله آنهاست. ۳۰ مرکز آموزش در سطح استان پیش بینی شده و تجربه نیز نشان داده که آموزش تا چه حد در پیشگیری و کاهش طلاق موثر بوده است. در این موضوع به دنبال استفاده از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد هستیم.

وی اظهار داشت: درحوزه پیشگیری و کنترل اعتیاد، شاهد افزایش ظرفیت مراکز نگهداری و افزایش امید و تلاش بیشتر دستگاهها بوده ایم. به ویژه در توانمند سازی مناطق حاشیه نشین، مجموعه این تلاشها می تواند بسیار یاری گر باشد. بر اساس نرخ شیوع شناسی کرمانشاه از استانهای پر خطر به رده استانهای متوسط کشور ارتقا پیدا کرده است. در حوزه مواد مخدر استان کرمانشاه بارانداز نبوده و مصرف کننده است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه ادامه داد: با توجه به هدف دولت در افزایش مشارکت های اجتماعی و هدف گیری برنامه ششم توسعه در کاهش ۲۵ درصدی آسیب های اجتماعی، امیدواریم به این جهت گیری در استان کرمانشاه دست پیدا کنیم.

الهی تبار تصریح کرد: دو کار بزرگی که در سال جاری انجام شده تهیه سند طرح جامع سلامت و مقدمات تدوین تهیه دانشنامه جامع استان کرمانشاه است. با تهیه سند جامع سلامت استان تمام تهدیدات برای سلامت مردم احصا شده و برنامه ای ۵ ساله برای حوزه سلامت استان هدف گذاری شده است. دانشنامه استان که در حوزه فرهنگی در حال تدوین است که می تواند بیش از  هزار جلد منتشر شده و مهندسی تالیفات را در استان شکل دهد.

وی گفت: در ۹ ماهه سال ۹۷، مجموعا در بحث فراوانی سرقت ها نسبت به میانگین کشوری رتبه بهتری پیدا کرده ایم. در سرقت های مهم از ۱۴ به ۱۶ ارتقا پیدا کرده ایم. در موضوع قتل و خودکشی نیز تغییر آماری نداشته و پیش بینی این است که تا پایان سال کاهش هم پیدا کند. سال ۹۶ ،استان ششم کشور در بحث خودکشی بودیم. در تصادفات درون شهری، از جایگاه ۱۱ به ۱۹ آمده و کاهش داشته ایم هر چند که در تصادفات برون شهری وضعیت مطلوبی نداریم. در جرائم مالی، رتبه استان از جایگاه ۱۳ به ۱۶ ارتقا پیدا کرده و در جرائم و مفاسد اخلاقی، بهترین استان را در کشور داریم و در استان آخر قرار داریم.

وی خاطرنشان ساخت: مدیریت همراه با سعه صدر اعتراضات سال ۹۶ در استان کرمانشاه، مورد تقدیر وزرای کشور و اطلاعات و شورای امنیت کشور قرار گرفت. این علیرغم آن بود که بسیاری از استانهایی که مشکلات استان کرمانشاه را نداشتند در این اعتراضات حوادثی را به خود دیدند. در بحث رصد گروهک ها نیز استان سربلند بوده است.

وی ادامه داد: در استان کرمانشاه با وفاق کارها دنبال می شود و نماینده ولی فقیه در استان مرجع بسیاری از جزیانات سیاسیو مذهبی شده اند. استاندار شبانه روز در حال تلاش است و به ظرفیتی برای بیان مطالبات استان در کشور تبدیل شده است. اگر در زلزله ۱۱ هزار میلیارد اعتبار به استان آمد نتیجه تلاشهای استاندار و شناختی بوده که از وی در سطح مسئولان کلان کشور وجود دارد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه اظهار داشت: شاخص همراهی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی با روند موجود در استان بودجه سال ۹۸ است که انسجام مطلوبی بین نمایندگان و مدیران برای ارتقا شاخص ها در سال آینده شکل گرفته است.

وی گفت: اتفاق خوبی که امسال در استان روی داد موضوع بازگشایی مرز خسروی بوده است. شورای امنیت ملی بر اساس درخواست استاندار کرمانشاه این تصمیم را اتخاذ کرد که دارای توجیه اقتصادی فراوان است. البته بازگشایی مرز خسروی شرط لازم بود اما برای نهایی شدن کار نیاز به پیگیری طرف عراقی دارد. هدف گیری استان استفاده از این مرز برای تردد های مسافری در ایام سال و به ویژه اربعین است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه گفت: در انتصابات منافع استان را در نظر می گیریم.

ب محمد ابراهیم الهی تبار در ادامه نشست خبری خود با رسانه ها اظهار داشت: انتصابات در استان در دو بخش درون سازمانی و برون سازمانی است. بر اساس مصوبه شورای اداری روال این است که وزارتخانه ها، دستگاه ها و روسای سازمان های دولتی موظفند که انتصاب مدیران کل مربوطه در را با استاندار هماهنگ کنند و عزل آنها را اطلاع بدهند.

وی ادامه داد: در شهرستان ها نیز این روند قانونی در هماهنگی با فرمانداران اعمال می شود. در صورت بروز اختلاف نیز معاونتی در ریاست جمهوری مامور به رسیدگی است. در این راستا گزینه هایی توسط مسئولان کشوری معرفی می شوند ممکن است بعضا پیشنهادهایی را هم از استان بخواهند اما مسئولیت آن با دستگاههای ملی است.

الهی تبار گفت: در حوزه مسائل ستادی کمیته هایی در وزارت کشور مشخص شده اند که نفرات معرفی شده را بررسی می کنند. یکی از ملاک ها مورد قبول بودن برنامه های دولت از سوی نفرات معرفی شده است. بر این اساس دیده می شود که در بدنه دولت اصلاح طلب و اصولگرا وجود دارند چرا که این دولت اعتدال گراست. ملاک بعدی نیز شناخت کافی نفرات معرفی شده از حوزه های مسئولیت است تا بتوانند کار را مدیریت کنند. بر این اساس فرمانداران در وزارت کشور ارزیابی می شوند و روال وزارت کشور نیز این است که از نیروهای خود انتخاب کند.

وی تصریح کرد: بر اساس قانون دستگاه ها تا ۱۰ درصد نیروهای خود را می توانند به شکل مامور داشته باشند که البته تلاش برای کاهش این رنج و استفاده از نیروهای توانمند دورن سازمان است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه خاطرنشان ساخت: در انتصابات منافع استان را در نظر می گیریم و اینکه با این انتصابات  بیشتر در مسیر توسعه حرکت کنیم. در سال ۹۷، از مهر ماه سال گذشته تاکنون ۵۰ نفر به عنوان فرماندار، معاون فرماندار و بخشدار در استان منصوب شده که هشت نفر اهل سنت و پنج نفر نیز برون سازمانی بوده اند.در یک سال اخیر ۲۸ حزب و تشکل قانونی سیاسی در استان مجوز گرفته و ۶ تشکل هم در حال اخذ مجوز است.

وی همچنین اظهار داشت: کتابخانه مرکزی کرمانشاه یکی از نمادهای فرهنگی استان است. هنگام ورودم به استان با دیدن این پروژه تاسف خوردم. قطب شدن کرمانشاه در غرب کشور هنگامی مورد پذیرش در بیرون است که خدمات برتر داشته باشد. استان کرمانشاه باید بتواند در حوزه آموزش عالی برای دانشجویان استان های دیگر هدف برتر باشد یا در حوزه خدمات درمانی بیماران کرمانشاه را به استانهای دیگر ترجیح دهند.

وی بیان داشت: برای قطب شدن کرمانشاه در غرب کشور که عقبه تاریخی هم دارد وجود یک کتابخانه مرجع در منطقه از ضرورت هاست. در این موضوع ورود شده و ۵ میلیارد اعتبار اختصاص دادیم.امیدواریم با توافق نهاد کتابخانه ها و شهرداری کرمانشاه این پروژه هر چه زودتر تکمیل شود.

الهی تبار افزود: اعتقادمان پدیداری امنیت پایدار در مرزها با تقویت مرزنشینان است. برای اینکه جمعیت در مرز بماند ضرورت دارد که معیشت شان نیز لحاظ شود. از این رو دولت سال گذشته مصوبه ای با عنوان «ساماندهی مبادلات مرزی» را تهیه کرد که بر اساس آن در استان بازارچه های مرزی شکل گرفت.

وی ادامه داد:  با این روش ماهیانه هر نفر ۷۰۰ هزار تومان و یک خانوار ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معافیت برای انتقال کالاها داشتند اما طرح با استقبال همراه نشد. اخیرا ۱۴۸ قلم کالا از سوی دولت برای واردات اعلام شده که اقلام غذایی ۱۰۰ درصد معافیت و غیر غذایی ۵۰ درصد معافیت داده شده است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه گفت: در بحث بازارچه شیخ صله، ساخت زیرساخت ها را شروع کرده ایم و در تیله کو نیز این اقدام روی داده است. موضوع اختصاص سهمیه سوخت به مرزنشینان نیز در مرحله مزایده قرار دارد و برای استقبال از آن قیمت پایه را کاهش و کیفیت سوخت را افزایش داده شد. بازگشایی شوشمی در ۱۲ فروردین میسر نیست به این  لحاظ که طرف عراقی باید موافقت دولت مرکزی را نیز اخذ کند. در سفر استاندار حلبچه به استان بر سر این موضوع توافق شد اما نیاز به تائید وزارت خارجه عراق وجود دارد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه گفت: رسانه ها زیبایی های استان را بیشتر برجسته کنند.

 محمد ابراهیم الهی تبار در ادامه نشست خبری خود اظهار داشت: تغییر رفتارها و شاخص های استان یک شبه روی نداده است و شاخص ها به ویژه در بخش تغییرات رفتاری یک فرایند زمانی را طی کرده اند.  با این وجود گزارش جدید سازمان برنامه و بودجه نشان دهنده روندی در استان کرمانشاه است که نه تنها رشد بیکاری را متوقف کرده بلکه به دنبال کاهش آن است. تغییر رفتارها و توسعه استان مشارکت همگانی را می طلبد.

وی بیان داشت: اتفاقا کرمانشاه استانی است که کارها در آن سریع پاسخ می گیرد چرا که مقدماتی همچون زیرساخت، ظرفیت و ثروت را دارد. اطمینان داشته باشید که با ظرفیت های موجود استان می توان اتفاقات مثبتی رقم زد و شاخص آسیب های اجتماعی و بیکاری تنزل پیدا کنند.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه ادامه داد: رسانه ها زیبایی های استان را بیشتر برجسته کنند. برندسازی مثبت را دنبال کنید چرا که استان کرمانشاه دارای این برندهای مطلوب است و بی جهت «چهره زیبای ایران اسلامی» نامیده نشده است.

الهی تبار تصریح کرد: برگزاری جشنواره موسیقی در استان حرکت خوبی بود. استانداری  به برپایی جشنواره فیلم شبدیز ۵۰ میلیون تومان کمک کرده و سعی شد از مشارکت سایر دستگاهها نیز کمک گرفته شود. سینمای جوان به عنوان تشکل غیردولتی مورد حمایت استان قرار دارد چرا که نیروهای پر ظرفیت ، شایسته و با دانشی در آن وجود دارند.

وی گفت: برگزاری المپیاد ورزشی در روستاها موجی خوبی را ایجاد کرد.میزبانی از جام تختی درخواست استان بوده و وزیر کشور نیز از برپایی آن تقدیر کرده ضمن آنکه انعکاس مثبتی هم داشت. تشکیل جلسه با حضور روسای تمامی فدراسیون های ورزشی در قصرشیرین با حضور وزیر ورزش و جوانان، رویداد بزرگی بود که اتفاق افتاد. قرار بر این است که برخی مسابقات ملی در استان کرمانشاه برگزار شود و به دنبال میزبانی از جام حذفی فوتبال کشور هستیم.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه افزود: استان کرمانشاه با سه استان آلوده کشور عراق، همسایه است و داعش مولد استکبار با هدف نفوذ و اقدام در ایران بود خوشبختانه علیرغم آسیب کشورهای دیگر از داعش حتی در اروپا، بجز اتفاق مجلس شورای اسلامی داعش نتوانست حرکتی در ایران انجام دهد. اعتقاد به کنترل مسائل داریم..

وی بیان داشت: یکی از مسائلی که فضای کسب و کار استان را متاثر از خود می کند فضای امنیتی است و از این ضروری است که تا جایی ممکن است از رسانه ای شدن اتفاقات پرهیز شود. بخاطر این مسائل، پیشنهاداتی را به مرکز داده ایم که به شکل ویژه ای در استان حضور پیدا کنند. رسانه ها می توانند روی جلب توجه مسئولان و دستگاههای کشور به استان توجه داشته باشند خصوصا سرمایه گذاری از سوی شرکت هایی مانند آستان قدس و بنیادهای اقتصادی که وجود دارند.

الهی تبار افزود: صدا و سیما ضرورت دارد که رسانه ملی باشد و بازگو و انعکاس دهنده صداهایی باشد که در جهت تقویت نظام جمهوری اسلامی حرکت می کنند. به نظر می رسد که مدیریت جدید این سازمان در استان این مسائل را مدنظر قرار خواهد داد. استان کرمانشاه ظرفیت های بالایی دارد و یکی از رسانه های تاثیرگذار و بیان زیبا صداو سیمای استان می باشد.

وی اظهار داشت: چهارشنبه سوری یک سنت قدیمی است ولی این سنت نباید در جهت ایجاد رعب و وحشت باشد. با تدبیری که سال گذشته در استان اتخاذ شد حادثه خطرناکی را شاهد نبودیم و مردم همراهی کردند. امسال نیز راهبرد همان است که آسیب دیدگان کمتر شوند. سال گذشته اگر چه تعداد آسیب دیدگان بیشتر بودند اما عمق آسیب ها سطحی بود. امیدواریم امسال چهارشنبه سوری کم خطری را شاهد باشیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری کرمانشاه آنلاین |