بررسی مسائل مربوط به سیل اخیر و امهال وام‌های زلزله‌زدگان از مهمترین مسائل شورای هماهنگی مدیریت بحران استان کرمانشاه بود.

به گزارش کرمانشاه آنلاین ، شورای هماهنگی مدیریت بحران استان کرمانشاه عصر امروز یکشنبه به ریاست استاندار برگزار شد و مسائل و موضوعات مربوط به امهال وام‌های زلزله‌زدگان بیشتر وقت این جلسه را به خود اختصاص داد.

ناهماهنگی‌های مدیریت بحران استان در اعلام تعطیلی مدارس به ویژه در یک ماه اخیر باعث شد تا این موضوع در اولویت جلسه قرار گیرد و اصولا شرایطی را که موجب تعطیلی می‌شود در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار دهند تا در حوادث بعدی بر اساس آن عمل کنند.

شرایط تعطیلی در روزهای سرد

مسئولان هواشناسی ابتدا به بیان شرایطی پرداختند که تحت آن از طرف هواشناسی این تعطیلی ضرورت می‌یابد؛ بر اساس گزارش هواشناسی در دمای ۴ تا ۶ درجه سانتی‌گراد زیر صفر و با وجود یک تا پنج سانتی‌متر برف مقاطع دبستان و پیش‌دبستانی تعطیل می‌شوند و در همین دما با وجود بارش ۵ تا ۱۰ سانتی‌متری برف مقطع متوسطه اول هم تعطیل خواهد شد.

دمای ۷ تا ۱۱ درجه زیر صفر با وجود یک تا پنج سانتی‌متر برف موجب تعطیلی متوسطه اول، دبستان و پیش‌دبستانی می‌شود و در همین دما با بارش ۵ تا ۱۰ سانتی‌متری برف متوسطه دوم هم به این مقاطع افزوده می‌شود.

اما تنها دمای ۱۲ تا ۱۵ درجه‌ای با یک تا پنج سانتی‌متر برف تمام مقاطع مدارس را تعطیل می‌کند و در همین دما با بارش ۵ تا ۱۰ سانتی‌متری برف دانشگاه‌ها هم تعطیل می‌شود؛ اما در دمای بالای ۱۵ درجه سانتی‌گراد ادارات با تاخیر و در بالای ۱۶ درجه ادارات هم تعطیل می‌شود.

تعطیلی‌های خاکی!

محیط زیست هم برای موضوع ریزگردها و تعطیلی در شرایطی بروز این پدیده از شاخص آلودگی AQL استفاده می‌کند که در پنج سطح اندازه گیری می‌شود و در صورتی که شاخص بین ۱۵۱ تا ۲۰۰ باشد شرایط ناسالم و پیش‌دبستانی، دبستان، متوسطه اول و دوم تعطیل خواهند شد.

در صورتی که این شاخص عدد ۲۰۱ تا ۳۰۰ را نشان دهد هوا بسیار ناسالم است  و پیش‌دبستانی، دبستان، متوسطه اول و دوم به علاوه دانشگاه تعطیل می‌شوند، اما در نشانگر بیش از ۳۰۰ و خطرناک تمام مقاطع و دانشگاه‌ها و ادارات تعطیل می‌شوند.

امهال وام در شهرستان‌های زلزله‌ نزده!

اما بعد از این موضوعات نوبت به امهال وام‌های زلزله‌زدگان رسید که بالایی، مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه از امهال حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان از وام‌های زلزله‌زدگان خبر داد و گفت: وام‌های عمدتا بیش از ۵۰ میلیون تومان برای امهال هنوز با مشکل مواجه هستند.

وی از مشکلات امهال وامها را چگونگی تشخیص خسارت‌دیگی عنوان کرد و افزود: برای این موضوع به ستاد بازسازی برای تشخیص اعتماد می‌کنیم.

اما موضوع جالب در این زمینه امهال وام در شهرستان‌هایی همچون سنقروکلیایی و هرسین بود؛ یعنی شهرستان‌های زلزله نزده که حتی در مصوبه دولت هم اسمی از آنها برده نشده و حتی با واکنش استاندار هم روبرو بود.

منبع: مهر

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری کرمانشاه آنلاین |