شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » نشست تخصصی تبیین سیاست‌ها و راهبردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی

 نشست تخصصی تبیین سیاست‌ها و راهبردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رؤسای دانشگاه های منطقه ۵ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه صنعتی کرمانشاه برگزار شد .

در راستای تحقق اهداف کیفی علم و فناوری، تبیین چالش ها و مسائل عمده ی دانشگاه ها و همچنین تبیین سیاست ها و راهبردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی  روز چهارشنبه مورخ ۲۲ آبان ماه ۹۸، نشستی تخصصی با حضور دکتر سید سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر ابراهیم سوزنچی معاون خط مشی گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری، دکتر محمد آقاسی دبیر و معاون نظارت و برنامه‌ریزی ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر جواد محمدی مدیر کل دفتر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و دکتر عباس میرزا حسینی مدیرکل روابط عمومی و امور بین این شورا، رؤسا، مسئولین و نمایندگان دفاتر  نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه های منطقه ۵ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین رؤسای سایر دانشگاه های استان کرمانشاه در سالن جلسات حوزه ریاست این دانشگاه برگزار گردید.

به گزارش کرمانشاه آنلاین ؛ در ابتدای این نشست دکتر اختری ریاست دانشگاه صنعتی کرمانشاه، ضمن گرامیداشت فرارسیدن میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص) و هفته وحدت و خیر مقدم به میهمانان، رؤسا و مسئولین دانشگاه ها به بیان توضیح مختصری در خصوص تاریخچه دانشگاه و معرفی این مجموعه پرداخت و اظهار نمود: دانشگاه صنعتی کرمانشاه در رتبه های پژوهشی و سرانه تولید مقاله در بین دانشگاه های کشور در جایگاه مطلوبی قرار دارد، ایشان در ادامه جوان و توانمند بودن اعضای هیأت علمی و کادر اداری دانشگاه را یکی از از دلایل این موفقیت دانست.

ریاست دانشگاه صنعتی کرمانشاه در ادامه سخنان خود عنوان کرد: مأموریت دانشگاه های کشور صرفاً محدود به مسائل آموزشی نمی باشد، بلکه مسائل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

  ایشان همچنین اضافه کرد برگزاری چنین نشست هایی به سیاست ها و برنامه های راهبردی فرهنگی دانشگاه ها کمک شایانی خواهد کرد و دانشگاه ها و مسئولین می‌توانند به کمک این نشست‌ها مشکلات و دغدغه های خود را به گوش مسئولین برسانند و در زمان کمتری مشکلات را مرتفع سازند.

دکتر اختری یادآور شد: وظیفه دانشگاه ها صرفاً تربیت دانشجو و فارغ التحصیل شدن آنها نیست بلکه تمام دانشگاه ها باید در برنامه های راهبردی خود این سیاست را قرار بدهند که ابتدا به فکر فراهم کردن بستر مناسب شغلی برای دانشجو باشند.

دکتر اختری ریاست دانشگاه با تاکید بر اینکه سیاست ها و برنامه های دانشگاه‌ها نیازمند بازبینی مجدد و برنامه ریزی دقیق تر می باشد، ابراز نمود: باید راه ارتباطی مسئولین دانشگاه ها با مسئولین نظام قطع نشود و این مسیر هموار گردد تا شاهد خروجی های بهتری نه تنها در برنامه‌های آموزشی بلکه در سیاست‌های راهبردی در زمینه های فرهنگی و اجتماعی نیز باشیم چرا که پیشرفت هر جامعه ایی در گرو دانشگاه ها و مراکز علمی آموزشی آن می باشد.

ریاست دانشگاه در پایان سخنان خود اظهار امیدواری نمود که با کمک مسئولین شورای عالی انقلاب فرهنگی و تدوین برنامه ها و سیاست های کلان و راهبردی این شورا شاهد هدایت دانشگاه‌ها به سمت اهداف و ارزش‌های عالی انقلاب اسلامی باشیم.

ریاست دانشگاه صنعتی کرمانشاه از مسئولین شورای عالی انقلاب فرهنگی تقاضا کرد که پل ارتباطی با دانشگاه ها را قوی تر کنند چرا که یکی از برنامه های مهم دانشگاه ها بدون شک تحقق اهداف فرهنگی می باشد.

بنابراین گزارش در ادامه این نشست روسا و مسئولین دانشگاه ضمن معرفی مجموعه ی خود به بیان دغدغه ها و مشکلات دانشگاه و بیان پیشنهاد های خود در خصوص تدوین برنامه های آتی شورای عالی انقلاب فرهنگی پرداختند.

روسا در ادامه سخنان خود از مسئولین شورای عالی انقلاب فرهنگی درخواست کردند در سند برنامه های راهبردی خود نگاه ویژه ای به دانشگاه های غرب کشور داشته باشند.

در ادامه جلسه مسئولین نمایندگان نهاد رهبری در دانشگاه ها، به ارائه پیشنهادهای خود در خصوص تقویت برنامه ها و سیاست ها همسو با ارزشها و اهداف انقلاب، مسئله حجاب، مسائل مختلف گروه معارف، لزوم برنامه ریزی مدون جلسات هم اندیشی اساتید و .. پرداختند.

دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دوم نشست ضمن تقدیر از دانشگاه صنعتی کرمانشاه به جهت برگزاری این نشست افزود: مقایسه ی سطح علمی دانشگاه های قبل انقلاب و بعد انقلاب بیان می کند که دانشگاه ها بعد از انقلاب رشد چشمگیری داشته اند، ایشان در ادامه مقالات علمی را مثال زد، که سرانه تولید علم  افزایش قابل توجه و  خروجی های بسیار مفیدی داشته است.

ایشان در ادامه سخنان خود به بیان کارکردهای فناوری های نوین در آموزش عالی اشاره کرد و افزود: اکنون زمان آن رسیده که بصورت جدی رشته های تحصیلی بازمهندسی شود و رشته های جدید مطابق با علم و فناوری روز دنیا جایگزین رشته های قدیمی گردد.

دکتر عاملی با تأکید بر حجم گسترده مسئولیت ها و فعالیت های دانشگاه ها،تصریح کرد بدون اتکا به آموزش های مستمر بر اساس فناوری های نوین ،انجام مؤثر مأموریت ها و خدمات حاصل نمی گردد.

وی در پایان سخنان خود از رؤسای دانشگاه ها خواست که با تداوم این جلسات و تشکیل جلسات شورای عالی فرهنگی منطقه ای به حل معضلات دانشگاه ها و در نهایت ارتقا فرهنگ عمومی کشور کمک کنند.

گفتنی است در ادامه ی این برنامه نشست خبری دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسئولین دانشگاه صنعتی کرمانشاه با اصحاب رسانه و جراید استان تشکیل شد.

در این نشست اصحاب رسانه سئوالات خود را در خصوص سیاست های شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه عفاف و حجاب و پوشش دانشجویان، نظارت بر فضای مجازی، برنامه های شورا در خصوص  سیاست گذاری های کلان آموزش عالی و غیره مطرح کردند و ایشان و هیأت همراه پاسخگوی سئوالات  آنها بودند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری کرمانشاه آنلاین |