شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » بسته بودن مرز”سومار” از اصلی‌ترین معضلات صادرات کرمانشاه است

رئیس اتاق کرمانشاه با اشاره به بخشنامه‌های متعددی که طی بیش از یکسال گذشته فضای تجارت کشور را محدود کرد، گفت: خوشبختانه طی چند ماه اخیر ثبات و آرامش نسبی بر این فضا حاکم شده است‌. و بسته بودن مرز”سومار” از اصلی‌ترین معضلات صادرات کرمانشاه است.

به گزارش کرمانشاه آنلاین، کیوان کاشفی در جلسه پنجاه و سوم شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که با حضور استاندار و تعدادی از مسئولین و فعالان اقتصادی استان با محوریت مشکلات حوزه تجارت برگزار شد، از سال گذشته به عنوان سالی سخت در حوزه اقتصاد کشور یاد کرد و افزود: به دلیل تحولاتی که در حوزه ارز داشتیم کشور دچار بهم خوردگی اقتصادی شد.

وی ادامه داد:نتیجه این شرایط صدور تعداد زیادی بخشنامه اقتصادی و عمدتا مربوط به حوزه تجارت بود.

به گفته عضو هیات رییسه اتاق ایران، بر اساس گزارشی که از سوی خود وزارت صمت منتشر شده از ابتدای سال ۹۷ تا مرداد ماه امسال (۱۵ ماه) حدود ۶۲۹ بخشنامه در کشور صادر شد که ۵۰ درصد آن در حوزه واردات، ۳۰ درصد در حوزه صادرات و ۲۰ درصد نیز هر دو حوزه را تحت تاثیر قرار داده است.

کاشفی عنوان کرد: بر اساس همین گزارش طی یازده ماه گذشته هر روز تقریبا یک بخشنامه صادر شده است.

وی با بیان اینکه تاثیر این مشکلات را بر فضای کسب و کار نیز شاهد بودیم، یادآوری کرد: در گذشته عمده‌ترین شاخص‌های مخل فضای کسب و کار مربوط به تامین نقدینگی یا مشکلات مالیات بود اما اکنون متغییر بودن قوانین و مقررات در صدر مشکلات است.

رییس اتاق کرمانشاه با اشاره به اینکه طی چند ماه اخیر حجم بخشنامه‌ها کم شده، گفت: آرامش نسبی بر فضای تجارت حاکم شده و بسیاری از مشکلات بخشنامه‌ها نیز در حال حل و فصل شدن است.

وی ابرازامیدواری کرد: با بهبود این شرایط، شاهد رونق بیشتر صادرات کشور خصوصا در نیمه دوم سال باشیم.

وی در ادامه از استان کرمانشاه هم به عنوان یکی از استان‌های صادراتی کشور یاد کرد که همواره جایگاه ششم یا هفتم صادرات کشور را داشته و افزود: بخشی از صادرات استان مربوط به تولیدات و تجار استان است و بخشی هم مربوط به استفاده سایر استان‌ها از پایانه‌های کرمانشاه است.

رئیس اتاق کرمانشاه از مشکلات متعددی که طی یکسال گذشته صادرات استان را تحت تاثیر قرار داده یاد کرد و افزود: یکی از اصلی‌ترین مشکلات ما بسته بودن مرز سومار است که امیدواریم با پیگیری‌هایی که در حال انجام است زودتر بازگشایی شود.

کاشفی خاطرنشان کرد: اگرچه اقدامات خوبی در مرزها در حال انجام است اما هنوز مشکلات زیرساختی هم در مرزها داریم که باید مرتفع شود.

وی مشکلات بازگشت ارز را نیز عامل دیگر محدودکننده صادرات استان دانست که البته مختص به کرمانشاه نیست و یک مشکل ملی محسوب شود‌.

وی بر لزوم رفع مشکلات صادراتی استان تاکید کرد و گفت: باید بتوانیم کاهش صادراتی که در نیمه اول سال داشتیم در شش ماهه دوم جبران کنیم.

کاشفی در ادامه از مشکلات واگذاری اراضی منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین هم یاد کرد و خواستار رفع آن شد و افزود: در گذشته منتظر سرمایه‌گذار برای این منطقه بودیم اما اکنون که سرمایه‌گذاران زیادی پای کار هستند به دلیل برخی مشکلات قانونی امکان واگذاری اراضی نیست که این مشکل باید حل شود.

وی تاکید کرد: با توجه به صادراتی بودن منطقه قصرشیرین، اگر مشکلات واگذاری اراضی حل شود قصرشیرین می‌تواند از پررونق‌ترین مناطق ویژه اقتصادی کشور باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری کرمانشاه آنلاین |